Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się zacząć ćwiczyć po raz pierwszy, czy po dłuższej przerwie postanawiasz wrócić do treningu, rozpoczęcie nowego programu ćwiczeń może być wręcz zniechęcające. Dodaj do tego czynniki, takie jak praca na pełny etat i posiadanie rodziny. Szczerze mówiąc, kto może cię winić za to, że nie chcesz co miesiąc wydawać pieniędzy na drogie członkostwo w siłowni? Na szczęście istnieje wiele sposobów na efektywny trening fitness w zaciszu własnego domu. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą Ci powoli, ale skutecznie nabrać formy ćwicząc w domu.

Pierwsze kroki

 • Wprowadź ćwiczenia do swojej codziennej rutyny
  Rozpoczęcie skutecznego treningu w domu nie jest tak łatwe, jak włączenie filmu lub zakup nowego, błyszczącego sprzętu do ćwiczeń. Jeśli naprawdę chcesz odnieść sukces, zacznij od niewielkiego zaangażowania w coś, co możesz zrobić wszędzie. Wprowadź małe zobowiązanie do swoich porannych i wieczornych zajęć. Na przykład każdego ranka i wieczoru przed myciem zębów wykonaj 20 pompek i 20 przysiadów. W końcu twoje ciało będzie pragnąć tej aktywności i ciężko będzie bez niej rozpocząć i zakończyć dzień.
 • Wyznacz miejsce do ćwiczeń w domu
  Kiedy już nabędziesz nawyku codziennych ćwiczeń, wyznaczenie niewielkiej przestrzeni w domu może naprawdę pomóc w kontynuowaniu treningów. Oprócz przechowywania sprzętu fitness w tym miejscu, możesz uczynić przestrzeń swoją własną, malując pokój na inny kolor lub nawet po prostu umieszczając wydruk z ulubionym cytatem motywacyjnym na ścianie.
 • Znajdź trening online
  Jeśli nie jesteś zaznajomiony z ćwiczeniami, ale chcesz regularnie ćwiczyć w domu, jest mnóstwo niesamowitych treningów online, które pomogą Ci zacząć. Możesz znaleźć filmy, które przeprowadzą Cię przez jogę, HIIT, trening siłowy i wiele innych przy użyciu bardzo minimalnego sprzętu. Zawierają często również rozgrzewkę i ćwiczenia rozciągające na koniec treningu, które łatwo jest pominąć, ćwicząc samemu.

Co warto kupić

 • Zainwestuj w kilka elementów wyposażenia, ale nie przesadzaj
  Zdziwiłbyś się, jak zakup kilku elementów wyposażenia (takich jak mata do ćwiczeń, kilka hantli i taśm oporowych) do wyposażenia domowej siłowni może mieć ogromne znaczenie w utrzymaniu rutyny. Możesz uzyskać pełny trening całego ciała bez konieczności wydawania dużych pieniędzy na ciężary, a nawet poświęcania dużej przestrzeni do ćwiczeń. Ilość sprzętu do ćwiczeń w domu nie powinna być zbyt duża, aby nie opierać treningów jedynie na sprzęcie. Jeśli znajdziesz się z dala od domowej siłowni, łatwo będzie Ci znaleźć wymówkę, aby zerwać z rutyną, jeśli potrzebujesz sprzętu, aby wykonać trening.
 • Zainwestuj w wysokiej jakości odzież sportową
  Chociaż zdecydowanie nie potrzebujesz najdroższej odzieży sportowej, to, co nosisz, aby ćwiczyć, ma znaczenie. Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz trzymać się rutyny, jeśli nosisz odzież, która jest wygodna i funkcjonalna, na przykład ubrania wykonane z tkanin odprowadzających pot. Zainwestuj w odzież, która zapewni Ci komfort, siłę i gotowość do ciężkiego treningu tak samo, jak na siłowni.

Artykuł powstał dzięki poradom z fitandhealth.pl