Nadwaga sprzyja rozwojowi wielu poważnych chorób, dlatego warto sprawdzić, czy mamy prawidłową masę ciała. W jaki sposób można to zrobić?
Istnieje wiele wskaźników, które pozwalają na stwierdzenie, czy mamy nadwagę. Do najpopularniejszych należy BMI, czyli stosunek wagi do wzrostu podniesionego do kwadratu. Innym wskaźnikiem jest stosunek obwodu talii do obwodu bioder, który pozwala określić, czy ktoś cierpi na otyłość brzuszną. Można także skorzystać ze specjalnych urządzeń, które badają skład ciała, to znaczy umożliwiają sprawdzenie jaki odsetek naszej masy to tkanka tłuszczowa.
Najbardziej popularnym wskaźnikiem służącym do określania prawidłowej wagi jest BMI, trzeba jednak pamiętać, że nie stosuje się go w przypadku kobiet w ciąży, sportowców, a także dzieci. W przypadku dzieci prawidłowy stosunek wagi do wzrostu jest określany na siatkach centylowych.

Co robić, jeśli okaże się, że mamy nadwagę? Oczywiście konieczne będzie odchudzanie. W przypadku dużej nadwagi najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy dietetyka, który skomponuje dietę dopasowaną do indywidualnych potrzeb.