Zastanawiasz się, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, aby dał 100% pewność, że jesteś w ciąży? Czy dwa dni po stosunku to za wcześnie na wykonanie testu? Czy tydzień po spodziewanej miesiączce to za późno? Sprawdź kiedy zrobić test ciążowy!

Kiedy dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia komórki jajowej w macicy, w ciele kobiety zaczyna wydzielać się hormon hCG, czyli hormon gonatropiny kosmówkowej. Pobudza on ciałko żółte w jajniku do produkcji progesteronu, który jest odpowiedzialny m. in. za pojawienie się mdłości i wymiotów, czyli charakterystycznych objawów w pierwszych tygodniach ciąży.

Domowe testy ciążowe pomagają wykryć właśnie hormon hCG. Jeśli jego stężenie jest odpowiednio wysokie, wówczas na teście ujrzymy dwie różowe kreski.

Kiedy zrobić test ciążowy kalkulator

Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Wiele kobiet, chcąc mieć pewność, że jest w ciąży, test wykonuje nawet następnego dnia po stosunku.

Trzeba pamiętać, że zagnieżdżenie zarodka w macicy i produkcja hormonu hCG może mieć miejsce nawet do 10 dni po zapłodnieniu. Badanie najlepiej zatem wykonać w dniu spodziewanej miesiączki, chociaż i tak nie daje to 100 proc. gwarancji wykrycia ciąży.

Jeśli test ciążowy nie pokazuje ciąży, a Ty masz przeczucie, że mogło dojść do zapłodnienia, najlepiej, jeśli udasz się do laboratorium na badanie krwi. Hormon hCG najpierw wykrywalny jest we krwi, a dopiero później w moczu.

Kiedy potwierdzisz ciążę testem płytkowym lub badaniem krwi – udaj się do ginekologa.