Obserwacja ruchów, wykonywanych przez płód jest nie tylko niezmiernie wyjątkowym i wzruszającym momentem dla wszystkich rodziców, ale także ogromna wiedza dotycząca zdrowia naszego maluszka. Pomaga to w wyczuciu i zdiagnozowaniu wielu chorób, które im częściej zostaną wykryte, tym istnieje większa szansa na to, że zostaną wyleczone.
Jak liczyć ruchy dziecka i dlaczego należy to robić?
Z pewnością każda z mam z niecierpliwością wyczekuje na pierwsze ruchy swojego dziecka. Jest to idealny moment, na poczucie pierwszego, wspólnego kontaktu. W czasie pierwszej ciąży ruch ten powinien pojawić się około 20 tygodnia. Jeśli jednak mamy już za sobą jeden poród lub więcej jesteśmy w stanie wyczuć ten ruch znacznie wcześniej – już nawet około 14 tygodnia. Różnica ta, wynika przede wszystkim z większego rozluźnienia mięśni u kobiet, które już rodziły. Również szczupłe mamy będą w stanie wyczuć aktywność fizyczną dziecka dużo wcześniej niż kobiety z większą ilością tkanki tłuszczowej. Liczenie ruchów naszego malucha, jest idealnym, domowym sposobem na sprawdzenie czy rozwój dziecka przebiega w pełni prawidłowo.
Jest to także niezawodna metoda na rozpoznanie humoru i samopoczucia naszego maluszka. Jeśli będziemy bardziej zestresowane, pobudzone bądź zdenerwowane, na pewno uzyskamy tego odzwierciedlenie w postaci wykonywanych ruchów przez nasze dziecko. Po trzydziestym tygodniu ciąży dzieci są najbardziej aktywne między 9.00 a 21.00. Aby prawidłowo policzyć ruchy dziecka, należy położyć się na boku i przez pełną godzinę liczyć potencjalne przemieszczanie się płodu. W ciągu tego czasu powinno odbyć się około czterech ruchów. Jeśli maluch, wykonał tę liczbę w krótszym czasie, warto dokładnie zapisać uzyskany wynik, a także okoliczności mierzenia, mianowicie: czy było to przed posiłkiem, czy może po. Jeśli przez dłuższy czas nie czujemy żadnych sygnałów płynących z brzuszka, warto sięgnąć po coś słodkiego, ponieważ glukoza pobudza nasze maleństwo do ruchu, dzięki czemu za chwilę powinniśmy poczuć pewne ruchy.
Najnowsze komentarze