W czasie zimy problem mają właściciele koni, którzy dbają o swoich kopytnych przyjaciół. Wynika to na pewno ze złych warunków atmosferycznych. Także podłoże jest wtedy błotniste, natomiast pasze są zdecydowanie gorszej jakości. Warto zatem zadbać o prawidłową dietę konia i wtedy musimy wiedzieć, jaką paszę podawać. Musi ona z pewnością być bogata nie tylko w minerały, ale również w witaminy. O tym wszystkim musimy wiedzieć, kiedy dobro koni jest dla nas priorytetowe.

Kiedy chcemy zrozumieć czym są tak zwane wysłodki buraczane, to musimy zdawać sobie sprawę, że zalicza się je do produktów ubocznych całego przemysłu cukrowniczego. Wysłodki mają swoje unikalne właściwości. Te z kolei stanową cenną paszę dla konia oraz innych zwierząt gospodarskich. Jednak wysłodki wysłodkom nie zawsze są równe. Obecnie dostępne są na rynku wysłodki buraczane, które sprzedaje się na tony. Są one bezpośrednim odpadem z cukierni. Taka pasza jest smakowita dla bydła oraz wysokoenergetyczna. Jednak nie zawsze jest ona odpowiednia do karmienia koni.

Wysłodki melasowane oraz wysłodki niemelasowane. Czym są?

Obecnie możemy spotkać w ofercie zarówno niemelaosowane jak i melasowane wysłodki. Dzięki dodatkowi melasy można poprawić smak oraz zdecydowanie zmniejszyć ilość kurzu. W przypadku wysłodków melasowanych możemy świadomie powiedzieć, że wtedy indeks glikemiczny jest bardzo wysokie i jest zbliżony do owsa. Wtedy stosowanie takich wysłodków z melasą sprawi, że w organizmie konia będzie większe stężenie glukozy. Tak duże ilości cukrów niekoniecznie są zdrowe dla konia. O tym musimy pamiętać, kiedy hodujemy konie i ich dobro, ich zdrowie oraz ich prawidłowy rozwój są dla nas kluczowe. Nie możemy o tym zapominać, gdyż wtedy możemy narazić nasze konie na dodatkowe problemy ze zdrowiem.

Super włókno. Co to jest?

Przewód pokarmowy konia jest zaprojektowany z myślą praktycznie ciągłego dostarczania pasz, które są bogate właśnie we włókno. Dostępne są włóka, które zawierają więcej energii od pozostałych. Źródła włókien są niezwykle szybko fermentowalne. Wobec tego nazwa super włókno jest jak najbardziej adekwatna. Zawarte są one właśnie w wysłodkach buraczanych.

Wysłodki mineralizowane oraz niemelasowane. O czym musimy wiedzieć?

Przez to, że nie ma melasy, możemy mówić o stosunkowo niskim indeksie glikemicznym. To z kolei daje na pewność, że taka pasza jest nie tylko zdrowa, ale tez bezpieczna dla wszystkich typów koni. Z tego musimy zdawać sobie sprawę, kiedy chcemy wybrać i nabyć dla naszych koni wysłodki niemelasowane. To dobra i świadoma decyzja. Energia w takich wysłodkach jest wolnouwalniana. Dzięki temu końskie mięśnie są silniejsze. Na tym musi nam właśnie zależeć, aby uzyskać u koni taki efekt. Oprócz tego w niemelasowanych wysłodkach buraczanych jest wiele minerałów oraz witamin. To także dobra wiadomość dla naszych koni. Warto zatem zastanowić się nad ich zakupem. Będzie to z korzyścią dla naszych wszystkich koni, które muszą być prawidłowo karmione.

Podsumowując. Wiemy już, czym są oraz kiedy należy podawać koniom wysłodki buraczane.