Wpływ astygmatyzmu na organizm ciężarnej kobiety

Astygmatyzm jest wadą wzroku należącą do grupy refrakcyjnych. Objawia się rozmazanym widzeniem jak przez mgłę oraz nierzadko bólami głowy. Jest chorobą oczu zwykle pojawiającą się już we wczesnym dzieciństwie. Diagnozowanie schorzenia pojawia się zazwyczaj, gdy wada zaczyna znacznie utrudniać funkcjonowanie. Co z interakcją astygmatyzm a ciąża? W przebiegu ciąży wada może pojawić się u zdrowej dotychczas kobiety przeważnie w początkowym okresie i ma charakter przejściowy.

Przyczyny astygmatyzmu w ciąży

Pojawienie się tej wady u kobiety ciężarnej wiąże się przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w jej ciele. Nadprodukcja estrogenu sprawia, że woda w tkankach jest zatrzymywana. W konsekwencji widzenie może stać się nieostre i osłabione. U ciężarnych ze stwierdzoną wcześniej wadą może nastąpić jej pogłębienie. Wszystkie te zmiany mają charakter przejściowy i zwykle mijają z upływem ciąży lub zaraz po rozwiązaniu.

Leczenie astygmatyzmu w ciąży

Istotnym elementem jest konsultacja okulistyczna już we wczesnym etapie ciąży lub przed planowanym poczęciem. Lekarz określi wówczas stan dna oka i zaleci odpowiednie działania, tak aby wada była jak najmniej uciążliwa. Zalecana jest w tym przypadku odpowiednia dieta wzbogacona produktami z beta-karotenem i witaminą A. Ważne jest oszczędzanie i higiena wzroku. Może pojawić się problem z noszeniem szkieł kontaktowych powiązany ze skłonnością do suchości oka lub nadmiernym nawilżeniem tkanek. Noszenie okularów jest zdecydowanie bezpieczniejszą i w tej sytuacji skuteczniejszą opcją w radzeniu sobie z niedogodnościami związanymi z wadą.