Czy ty też choć raz w życiu stanąłeś przed wyborem – woda toaletowa czy kolońska? Wiele osób nie zwraca na to uwagi, myśląc, że to te same produkty. Nic bardziej mylnego! Woda toaletowa i kolońska to zupełnie innego rodzaje zapach. Różnie występują również w samym stosowaniu. Do czego służy woda toaletowa a do czego kolońska? Sprawdźmy różnice.

Woda toaletowa

Woda toaletowa to rodzaj zapachu, w którego składzie znajdziemy od 5 do 15% olejków eterycznych, odpowiadających za nadanie zapachu. 70 – 80% objętości wody toaletowej zajmuje alkohol, będący rozpuszczalnikiem substancji zapachowych. Ten rodzaj zapachu charakteryzuje się delikatnością i świeżością. Idealnie nadaje się na wiosenne oraz letnie dni, pozostawiając lekki, przyjemny zapach. Woda toaletowa służy głównie do aplikacji na skórę szyi i nadgarstków, spełniając funkcję perfum. Pamiętajmy jednak, że perfumy to inny rodzaj zapachu, o silniejszym aromacie i wyższej zawartości olejków eterycznych.

Woda kolońska

Woda kolońska jest uważana za typowo męską formę zapachu. Stężenie olejków eterycznych wynosi zaledwie od 3 do 5% i jest jednym z najniższych wśród zapachów. Olejki, tak jak w przypadku wody toaletowej, rozpuszczone są w alkoholu (60-70%). Niska zawartość substancji zapachowych przekłada się na niską trwałość samego zapachu, który utrzymuje się na skórze zaledwie do dwóch godzin. Ma to jednak swoje pozytywne aspekty – dzięki krótkiej trwałości jest chętnie wykorzystywana w męskiej toalecie. Większość dojrzałych mężczyzn używa wody kolońskiej od razu po goleniu zarostu, spryskując nią szyję. Spełnia wówczas funkcję odświeżenia, nadania przyjemnego i typowo męskiego zapachu skórze.