Ponadczasowy element nie tylko damskiej, ale także męskiej garderoby. O czym mowa? O klasycznym płaszczu, doskonale znanym wszystkim jako “trencz”.

Co to jest trencz?

W celu wyjaśnienia, dla osób, które wciąż do końca nie wiedzą czym faktycznie jest trencz. Klasyczny płaszcz, który charakteryzuje się dwurzędowym zapięciem i co ważne paskiem. Jednakże to nie wszystkie elementy, które opisują dobrze znany płaszcz. Tłumacząc słowo dosłownie otrzymamy okop, jednakże to nic nie mówi. Przenosząc się w rok 1901 pewien człowiek wymyślił nieprzemakalny materiał, a co ważne wiatroszczelny, uszył z niego płaszcz. Wierzchnie odzienie stało się bardzo dobrze rozpoznawalnym znakiem angielskich mundurowych.

Z upływem czasu trencz zyskał wielu zwolenników, szczególnie duże zainteresowanie zdobył wśród mężczyzn. Dzisiejszy trencz jednak bardzo odbiega, od tego jeszcze dobrze przed laty znanego płaszcza. Kiedyś był od bardzo długi, sięgały kostek, posiadał różnego typu sprzączki, kieszenie i pagony.

Kobiety i mężczyźni noszą trencz

Z upływem lat po bardzo elegancki płaszcz sięgnęły także kobiety. Czym dla kobiety jest trencz? To nic innego jak numer jeden wśród wierzchnich okryć. W każdej szafie, nieważne czy dużej czy też tej mniejszej znajdzie się tradycyjny trencz, który jest odpowiedni na każdą okazję.

Czy znasz cechy klasycznego płaszcz trencz?

Tradycyjny model charakteryzuje się beżowym kolorem, jak już wcześniej wspomnieliśmy dwurzędowym zapięciem, a także pięć par guzików oraz pasek z klamrą w talii. Uzupełnieniem całości są pagony na ramionach oraz kieszenie, ukośnie nacięte. Długość bywa różna, mężczyźni wciąż lubują się w tym tradycyjnym, który sięga aż po kostki, w kobiecej garderobie niestety już nie odnajdziemy takiego tradycyjnego modelu, najczęściej są to płaszcze do kolan.
Płaszcz trencz jest doskonałym odzieniem wierzchnim na każdą okazję, szczególnie przydatny okazuje się w porze przejściowej, wiosną i jesienią, gdy nie jest jeszcze zbyt zimno, a przydałoby się coś delikatnego na ręce.